TBMM MÜLTECİ HAKLARI ALT KOMİSYONUNDA YİMER

TBMM MÜLTECİ HAKLARI ALT KOMİSYONUNDA YİMER

TBMM MÜLTECİ HAKLARI ALT KOMİSYONUNDAN YİMER 157’YE ZİYARET TBMM Mülteci Halkları Alt Komisyonu 7 Nisan 2016 tarihinde Yabancılar İletişim Merkezi (YİMER 157)’ni ziyaret etti.

Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Salih Bıçak tarafından karşılanan heyette TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Mülteci Hakları Alt Komisyonu Başkanı Atay Uslu, Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Konya Milletvekili Dr. Leyla Şahin Usta, Osmaniye Milletvekili Doç. Dr. Ruhi Ersoy ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz yer aldı.

Heyet YİMER’de yerinde incelemelerde bulunurken, çağrı karşılama hızını görmek amacıyla 157’ye bir arama gerçekleştirdi ve dil seçiminin ardından 2 sn içinde yabancı temsilcisine bağlanılmasını takdirle karşıladı.

Kaynağında çözüm oranı yüzde 97 olan YİMER’i ziyaret eden Heyet’e yapılan sunumda YİMER’in yanı sıra Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Geri Kabul Anlaşması ve 4 Nisan sürecine ilişkin bilgi verildi.

2005 yılında insan ticareti mağdurlarına acil yardım hattı olarak kurulan 157’nin hizmet ağının Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından geliştirildiği ve tüm yabancılara 6 dilde 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verildiği bilgisini alan Heyet’in soruları da yanıtlandı.

Günde ortalama 3 bin çağrı karşılayan YİMER’in yabancıların her türlü soru ve sorunlarının çözüm merkezi olarak hizmet verdiği ve kurulduğu günden bu yana yasa dışı yollarla Yunan adalarına geçmek isterken denizde mahsur kalan 6 bin 180 kişinin kurtarılmasını sağladığını öğrenen Heyet, yapılan işin önemini vurguladı ve teşekkürlerini sundu.